• Szkoła Podstawowa

15 kwietnia 2015r. w auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom XIV edycji ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji".
O godz. 14.00 dźwiękami muzyki afrykańskiej rozpoczęło się ciekawe spotkanie, w którym wzięło udział ponad 200 osób. 45 finalistów (pięć kategorii na trzech etapach edukacyjnych) odebrało nagrody za zwycięstwo w konkursie, którego hasło nawiązuje do IV Krajowego Kongresu Misyjnego „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału".
Wśród finalistów znalazł się gimnazjalista, uczeń Zespołu Szkół w Żelechowie – Bartosz Wałachowski, który zajął II miejsce w kategorii literackiej.
W Konkursie wzięli udział nauczyciele i uczniowie z 450 szkół z całego kraju. 130 szkół podstawowych zgłosiło udział na poziomie klas I-III, 210 na poziomie klas IV-VI. W Konkursie uczestniczyli również gimnazjaliści ze 110 gimnazjów. Uczniami opiekowało się 880 nauczycieli. Największym uznaniem cieszyła się kategoria plastyczna i literacka. W tym roku duży procent uczestników stanowili uczniowie szkół im. Jana Pawła II – podają organizatorzy.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Pani Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski
Celem konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania misjami prowadzonymi przez polskich misjonarzy na wszystkich kontynentach. Ma kształtować postawę solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych, zachęcając do poznania ich kultury, obyczajów, sytuacji społecznej i politycznej oraz warunków bytowych.