• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół

ROK SZKOLNY 2019/2020

Nasza Biblioteka istnieje od 1946 roku, jej zbiory wówczas liczyły 25 książek. Przez lata księgozbiór był sukcesywnie powiększany. Od 1 września 2018 roku księgozbiór Szkoły powiększył się o zbiory biblioteki gimnazjum.
Również od 1 września elektroniczny katalog biblioteczny jest wspólny, dostęp do niego dla czytelników ze wszystkich komputerów przez całą dobę znajduje się pod adresem:

https://m007523.molnet.mol.pl

Dzisiaj nasze zbiory to: 18533 książek i 1265 dokumentów specjalnych (kasety video, kasety magnetofonowe, płyty kompaktowe, mapy, pomoce dydaktyczne, dokumenty elektroniczne). Książki to bogaty zbiór bajeczek i wierszyków dla najmłodszych, baśnie, powieści i opowiadania przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, historyczne, przyrodnicze oraz literatura młodzieżowa. Mamy także klasykę dla dorosłych i literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin.
Z czasopism prenumerowanych przez Szkołę są: dla dzieci i młodzieży „Świerszczyk", „Victor Junior", "Victor"; dla nauczycieli: „Świetlica w Szkole", „Wychowawca", "Biblioteka w Szkole", "National Geographic", "Wiedza i Życie". Znajdują się tu również 562 zestawy podręczników.

W ramach działalności pedagogicznej prowadzone są lekcje biblioteczne, na których poruszane są zagadnienia z edukacji czytelniczej . Te lekcje to również promocja książek z różnych rodzajów literatury np. baśni, książek fantastycznych, przygodowych, przyrodniczych. Taka promocja czytelnictwa sprawia, że dzieci z naszej szkoły znają klasykę dziecięcej literatury polskiej i obcej, chętnie sięgają po książki. W bibliotece są także bardzo bogate zbiory literatury popularnonaukowej dla dzieci, które szczególnie w młodszym wieku szkolnym chętnie je wypożyczają pragnąc poznawać rzeczywisty świat przyrody, kultury i życia społecznego.

Obecnie w bibliotece na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza pracują:

mgr Anna Grudzień i mgr Maria Wojewódzka.

 

PLAN PRACY NAUCZYCIELI W BIBLIOTECE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

 

Anna Grudzień

 

 

Maria Wojewódzka

 

Poniedz.

 

 

730-1330

 

930-1530

 

Wtorek

 

 

730-1330

 

1030-1630

 

Środa

 

730-1330

 

 

 

1030-1530

 

Czwartek

 

 

 

1030-1630

 

730-1330

 

 

Piątek

 

 

 

1030-1530

 

730-1430

 

 

Darmowe podręczniki
Od roku szkolnego 2014/2015 Biblioteka zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem uczniom darmowych podręczników. Te podręczniki w tym roku otrzymali wszyscy uczniowie naszej Szkoły.

 

 

Uczniowie pierwszych klas naszej Szkoły po raz pierwszy stali się czytelnikami biblioteki szkolnej w poniedziałek 4 listopada 2019. Wszyscy mali czytelnicy wysłuchali w bibliotece wierszy i piosenki o książkach , czytaniu , bibliotece. Wykonały je dziewczęta z klasy 5 b należące do Koła Przyjaciół Książki. Utwory te przybliżyły dzieciom zasady korzystania
z biblioteki i książki. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki i list bibliotekarza do rodziców. Życzymy wszystkim pierwszakom dobrej zabawy podczas czytania książek.
LIST BIBLIOTEKARZA DO RODZICÓW
Państwa dziecko jest już czytelnikiem!
Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej.
W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek z bajeczkami i wierszykami dla dzieci. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki same, podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
Proszę Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo, jak dziecko chce. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania ,,kto więcej" i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi tylko o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.
Chciałabym uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętność. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach
i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.
Zachęcam Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dość dobrze bardzo lubi czytać na głos rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. 10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy.
W książeczkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo wciągać dziecko do czytania. Jak to robić ? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona Państwo.
Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji lub Internetu i, nic nie kosztuje bo wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne.
Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną. Życzę cierpliwości
i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi a przede wszystkim radości ze wspólnego spędzania czasu.

Z poważaniem nauczyciel bibliotekarz Anna Grudzień

W tym roku znowu spotykamy się w Bibliotece na zajęciach w Kole Przyjaciół Książki.
W naszym Kółeczku zawsze jest miło i wesoło! Dużo czytamy i bawimy się. Często pomagamy naszej szkolnej bibliotece okładając książki lub układając je na półkach. Są również przyjemności! Na przykład mamy pikniki z książką, różne wycieczki oraz przedstawienia. W tym roku segregowaliśmy podręczniki na makulaturę, zorganizowaliśmy cztery pikniki z książką. Przygotowaliśmy również przedstawienie na powitanie pierwszaków w bibliotece. Braliśmy również udział w akcji Noc Bibliotek, która odbyła się w bibliotece publicznej. Do tej biblioteki chodzimy na wycieczki aby zapoznać się z nowościami książkowymi. Byliśmy też na spotkaniu z panią Joanną Jagiełło, która jest pisarką różnych książek dla dzieci i młodzieży. Przygotowaliśmy też konkurs czytelniczy „Hania Humorek" dla klas trzecich. Wykonaliśmy dekorację, zakładki, dyplomy i medale. Często chodzimy do zerówek aby czytać przedszkolakom rożne bajeczki i bawić się z nimi. W naszym Kółeczku jest dwudziestu pięciu uczniów z klas: 3c, 5a, 5b, 6c. W sumie dwadzieścia dziewczynek oraz pięciu chłopców. Opiekunem naszego Kółeczka jest pani Anna Grudzień. Serdecznie zapraszamy do naszego grona ponieważ te zajęcia sprawią każdemu wielką radość.

Karolina Ostałowska - uczennica klasy 5 b

KONKURS CZYTELNICZY „TAJEMNICE"

Odbył się 11.12..2019 r. w bibliotece szkolnej.
W konkursie wzięło udział trzynastu uczniów z klas 3 a i 3 b.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Patryk Leszek – klasa 3 a

II miejsce – Dominik Kieliszek – klasa 3 a

III miejsce – Hanna Pieńkosz – klasa 3 b

III miejsce – Anna Zatyka – klasa 3 b

Serdeczne gratulacje!

KONKURS CZYTELNICZY „HANIA HUMOREK"
Konkurs odbył się w bibliotece w dniu 25.11.2019 r.
Wzięło w nim udział dziewięciu uczniów z klas 3 b i 3c. Wszystkie dyplomy , medale i pamiątkowe zakładki przygotowali uczniowie z Koła Przyjaciół Książki z klasy 3 c.
Oto wyniki:

I miejsce - Lena Rodak – klasa 3 b
II miejsce – Anna Zatyka – klasa 3 b
II miejsce – Stanisław Przeździecki – klasa 3 b
III miejsce – Maja Gajownik – klasa 3 c

Serdeczne gratulacje!

III Szkolny Konkurs Mistrz Czytania
Konkurs odbył się w dniu 19.11.2019 r. Komisja wysłuchała czytania trzynastu uczniów - przedstawicieli klas 4-8.
Szkolnym Mistrzem Czytania
w roku 2019 -2020 został:

w klasach 4-5
Błażej Odziemczyk - klasa 5a
w klasach 6-8
Oliwier Surmacz – klasa 7a

Serdecznie gratulujemy!

 Jak rozwijać w dziecku pasję czytania?
TWORZYMY ZWYCZAJ WSPÓLNEJ RODZINNEJ ZABAWY PRZY CZYTANIU KSIĄŻEK:
1. Wybieramy najbardziej przytulne i ciche miejsce w domu (można go urządzić wspólnie z dziećmi)
2. Określamy porę i czas czytania (15 do 30 minut, niech to nie będzie późny wieczór, bo i my
i dzieci jesteśmy już zmęczeni).
3. Odkładamy wszystkie sprawy i obowiązki ( wyciszamy telefon, wyłączamy telewizor, komputer itp.)
4. Uśmiechamy się i okazujemy radość ze spotkania z dzieckiem i z książką.
5. Kiedy już wszyscy są gotowi siadamy wygodnie i zaczynamy zabawę.
6. Czytamy głośno starając się uwzględnić zasady głośnego czytania:
• Tworzenie magicznego nastroju poprzez słodką, miłą tonację głosu
• Czytanie ekspresyjne ( interpunkcja: np. kropka - krótka przerwa w czytaniu, wykrzyknik – podniesienie głosu, okrzyk itp.)
• Naśladowanie głosów bohaterów historii (mama, która naśladuje gruby głos smoka, tata udający księżniczkę, dziecko udające staruszkę)
• Naśladowanie dźwięków (pukanie, szum itp.)
7. Jeśli nasze dzieci już czytają samodzielnie i bardzo tego chcą to pozwólmy im czytać dla Nas (mogą się do tego przygotować wcześniej), pokażemy, że czytanie to bardzo ważne działanie.
8. Jeśli dziecko nie chce czytać głośno nie zmuszajmy go i pamiętajmy, że do tej działalności wdrażamy stopniowo ( np. czytanie przez dziecko tyko tytułu, jednego zdania np. ostatniego).
9. Nie wybierajmy tekstów zbyt trudnych dla dziecka, bo zamiast zabawy będzie to traktować jako uciążliwy obowiązek.
10. Po lekturze chwilę porozmawiajmy o bohaterach, ich przygodach, pozwólmy też naszym dzieciom mówić o sobie.
11. Możemy też wspólnie wybrać lekturę na jutro: może to być ciąg dalszy lub inna książka (dla najmłodszych to może być tylko wiersz).
ŻYCZĘ DOBREJ ZABAWY - Anna Grudzień


Zainteresowanym tym tematem polecam książki:
Lunardi, Mariella: Poczytajmy
Koźminska Irena, Olszewska Elżbieta: Wychowanie przez czytanie; Z dzieckiem w świat wartości
Klimek-Michno, Katarzyna: Zabawy z książką w przedszkolu w domu i w szkole.

 

Majówka z Książką – akcja , którą corocznie organizowaliśmy dla naszej społeczności szkolnej w tym roku szkolnym nie mogła się odbyć w takiej formie jak dotychczas. Jednak niektórzy nasi uczniowie przesyłając swoje zdjęcie z ulubioną książką w scenerii majowej przyrody przychylili się do podtrzymania majówkowej tradycji. Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w Majówce – Domówce z Książką.

Anna Grudzień