• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół

Konkurs na najpiękniej udekorowaną salę został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie, nasza szkoła wygląda teraz bajkowo.
Oto wyniki:
Pierwsze miejsce- sala 53
Drugie miejsce- sala 14
Trzecie miejsce- sala 37

Gratulacje!
Samorząd Uczniowski

W ostatnie dni nauki stacjonarnej w roku 2021, uczniowie uczęszczający na zajęcia specjalistyczne wzięli udział w kolejnej edycji akcji Rewalidacja- redekoracja. Usprawnianie poszczególnych funkcji przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze. Materiał, technikę i sposób wykonania ozdób dobrali terapeuci i dostosowali do indywidualnych możliwości uczniów. W efekcie wytężonej pracy powstały piękne dekoracje, które zostały wyeksponowane w sali nr 48.

Do Biblioteki wybraliśmy się na zaproszenie pani kierownik Danuty Bieleckiej w dniu 15 grudnia 2021 r. Tym razem było tam Koło Przyjaciół Książki z klas 2 a i 3 a. Rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach, ulubionych zajęciach i książkach. Obejrzeliśmy książkowe nowości świąteczne, a Pani Bielecka przeczytała nam książkę „O wilku, który nie lubił świąt". Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę świąteczną. Ci, którzy mieli kartę wypożyczyli sobie niektóre pozycje do domu. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i słodycze. Złożyliśmy paniom życzenia świąteczne i wróciliśmy do szkoły.

Nasza szkoła przystąpiła do Rządoowego programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Wsparcie zostało nam przekazane  w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego. 

Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja państwa polskiego w historii w nowoczesną edukację! Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu".
Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/web/laboratoria

 

 

Uczniowie klas I-III od września uczestniczyli w realizacji projektu „Umiem pływać". Uczestnicy chętnie korzystali z zajęć na basenie. Wielu uczniom nabyte umiejętności pozwoliły pływać na dużym basenie.

Tegoroczne szkolne andrzejki przybrały nieco inną formę. W piątek 26 listopada Samorząd Uczniowski przeprowadził sprzedaż andrzejkowych ciasteczek z wróżbą. Dopełnieniem atrakcji była poniedziałkowa gra terenowa dla uczniów klas 4-8.

 

17.11.2021r. odbyły się w naszej szkole warsztaty: ,,Kodowanie na dywanie" skierowane do nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Żelechów. Warsztaty przeprowadziła Pani Agnieszka Urbanek doradca metodyczny w zakresie edukacji wczesnoszkolnej MSCDN Wydział w Siedlcach.
Podczas nauki kodowania przez zabawę, wykorzystano narzędzia i ćwiczenia uczące kreatywności, logicznego myślenia i poszukiwania rozwiązań. Nauczyciele otrzymali i sprawdzili pomysły zabaw logicznych i ruchowych w różnych obszarach tematycznych. Jako rozszerzenie zajęć z matą do kodowania, poznali roboty edukacyjne Ozobot i Genibot. Warsztaty będą wsparciem w przygotowaniu się nauczycieli do realizacji zagadnień zgodnie z podstawą programową i kierunkami polityki oświatowej na lata 2021/2022, szczególnie w pracy z dziećmi uzdolnionymi i przejawiającymi większą niż przeciętna ciekawość świata.

05 listopada br. odbyła się w naszej szkole żywa lekcja biologii. Uczniowie dowiedzieli się wiele istotnych informacji o życiu różnych gatunków węży. Mogli je obejrzeć, a także dotknąć.

9 listopada 2021 r. odbył się w naszej szkole kiermasz na rzecz misji w Kamerunie. Dzieci z Koła Misyjnego i chętni uczniowie sprzedawali aniołki, magnesy, bransoletki, różańce i książki o tematyce religijnej. W kiermaszu wzięli udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone dla dzieci z sierocińca w Kamerunie na wyżywienie i przybory szkolne.
Dziękujemy wszystkim, którzy mieli otwarte serca i wsparli ten dobry cel.

W miniony piątek z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajki nasza szkoła zapełniła się księżniczkami, batmanami, kotami w butach i innymi bohaterami bajek. Popatrzcie sami!
"Samorząd Uczniowski"

Od 15 września do 15 października br. odbywał się w naszej szkole konkurs ekologiczny: ,,Drugie życie odpadów”.

Konkurs polegał na wykonaniu prac z różnego rodzaju odpadów m.in. butelek plastikowych, kartonów, puszek, zużytych opakowań itp. Prace musiały przedstawiać „drugie życie” odpadów. Wszystkie prace były piękne i bardzo kreatywne. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Na laureatów czekają nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Poniżej przedstawiamy listę laureatów, oraz zdjęcia wykonanych przez uczniów prac.

W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie pierwszych klas naszej szkoły po raz pierwszy stali się czytelnikami biblioteki we wtorek 26 października 2021 roku. Nasi najmłodsi czytelnicy w bibliotece dowiedzieli się: jakie są zasady przebywania w bibliotece, poszanowania książek i wypożyczania ich do domu. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki. Radość z jaką dzieci wypożyczyły pierwszą książkę pozwala sądzić, ze będą częstymi gośćmi w bibliotece. Życzymy wszystkim pierwszakom dobrej zabawy podczas czytania książek.

                   LIST BIBLIOTEKARZA DO RODZICÓW

             Państwa dziecko jest już czytelnikiem!

Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej.
       Proszę Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z naszej biblioteki , ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo, jak dziecko chce. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania ,,kto więcej” i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi tylko o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.

         Chciałabym uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach
i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.

Zachęcam Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dość dobrze bardzo lubi czytać na głos rodzeństwu lub rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. 10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy.
W książeczkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo wciągać dziecko do czytania. Jak to robić ? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona Państwo.

Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji lub Internetu i, nic nie kosztuje bo wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne.

   Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną. Życzę cierpliwości
i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi a przede wszystkim radości ze wspólnego spędzania czasu.

Z poważaniem nauczyciel bibliotekarz Anna Grudzień

 

W czwartek 28.10.2021r. w nawiązaniu do lekcji o zdrowym odżywianiu uczniowie klasy IIIb zrobili sałatkę jarzynową. Każdy przyniósł niezbędne produkty i przybory. Podczas krojenia marchewek, ziemniaków, ogórków i innych warzyw zachowali podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Ubrani w kolorowe fartuszki samodzielnie i starannie i z wielkim zaangażowaniem pokroili składniki i dokładnie je wymieszali. Gdy sałatka była gotowa, wspólnie usiedli do śniadania. Tym samym uczniowie propagowali i wdrażali się w zdrowy sposób odżywiania.

Katarzyna Gałązka

 

Małgorzata Maraszek nauczycielka biologiii Małgorzata Ostałowska nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej zostały zgłoszone przez Uczniów i ich Rodziców do nagrody dla najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli w naszym województwie w plebiscycie NAUCZYCIEL NA MEDAL - największym plebiscycie edukacyjnym w naszym regionie i całej Polsce.

,,To kolejna edycja największego w Polsce plebiscytu edukacyjnego, w którym laureaci zostaną wybrani w głosowaniu najpierw w każdym mieście i powiecie, później w skali województwa, a następnie w ogólnopolskim finale.

Celem plebiscytu jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów jak i ich rodziców. Szukamy nauczycieli z pasją, wyróżniających się serdecznością, takich, którzy są dobrymi wychowawcami’’ – źródło: Polska Times.

Jest to wielkie wyróżnienie i duma nie tylko dla nominowanych nauczycielek, ale także dla całej społeczności szkolnej.

Dziękujemy serdecznie za te nominacje, prosząc jednocześnie o oddanie głosów na Panią Małgorzatę Maraszek i Panią Małgorzatę Ostałowską. Każdy oddany głos jest bardzo ważny w plebiscycie!

GŁOSOWANIE !

 

- Głosowanie w plebiscycie rozpoczęło się w poniedziałek, 25 października.                                         

- Głosowanie w powiatowym etapie będzie trwać do czwartku, 2 grudnia do godz.21:00

 - Głosować można niezależnie zarówno na jedną jak i drugą osobę nominowaną, ponieważ nazwiska nauczycielek widnieją na listach dwóch odrębnych kategorii – p. Małgorzata Maraszek- nauczyciel klas IV-VIII, p. Małgorzata Ostałowska – nauczyciel klas 0-III. Laureatem w danej kategorii zostaje nauczyciel z największą liczbą głosów.        

–  Kliknij w poniższy link i oddaj swój głos na Panią Małgorzatę Maraszek :

https://polskatimes.pl/p/kandydaci/nauczyciel-na-medal%2C1010399/?groupId=96239

–  Kliknij w poniższy link i oddaj głos na Panią Małgorzatę Ostałowską :

https://polskatimes.pl/p/kandydaci/nauczyciel-na-medal%2C1010369/?groupId=95521

 

Można także oddać głosy:

-   Klikając w link:https://www.polskatimes.pl/nauczyciel

-   Wybierając kategorie – nauczyciel klas IV-VIII, nauczyciel klas 0-III.

-   Wybierając powiat garwoliński.

- Odszukując na danej liście imię i nazwisko w/w nauczyciela.

- Wybierając opcję GŁOSUJ.

Serdecznie Wszystkim dziękujemy za każdy oddany głos.

 

Pani Małgorzata Maraszek nauczycielka biologii pracująca w naszej szkole, została uhonorowana Medalem Polskiej Niezapominajki 2021. za szczególne osiągnięcia w zakresie edukacji środowiskowej.

Wręczenie Medali odbyło się 21 października 2021r. podczas XXIII Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach. Głównym założeniem Festiwalu była popularyzacja nauki.

21 października 2021r. o godzinie 730 wyruszyliśmy autokarem do Warszawy. Zaplanowanych było dużo atrakcji:
Paintball Laserowy,
https://gamp-paintball.pl/
Muzeum Kolejnictwa,
https://stacjamuzeum.pl/
McDonald’s
Hangar 646
https://www.hangar646.pl/pl/hangar-646-mokotow/
Kino – Galeria Mokotów  - film "Nie czas umierać"
https://www.cinema-city.pl/kina/mokotow/1070#/buy-tickets-by-cinema?in-cinema=1070&at=2021-10-08&view-mode=list

Wszyscy zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy, późno, bo już po godzinie 22, mając w bagażu mnóstwo wspomnień. 
Koszt autobusu do wycieczki był dofinansowany w wysokości 1000 zł  przez Radę Rodziców za wygranie konkursu "Nasza klasa to jest klasa" przez obecną klasę Vb w roku szkolnym 2020/21. 
Serdecznie dziękujemy.

W piątek 8 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa w ramach XXXVII Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły z klasy 8b i 8c pod opieką nauczycielek – Katarzyny Więckowskiej, Magdaleny Wiącek, Alfredy Sochackiej i Lidii Jurzysta.
Spotkanie rozpoczął koncert melodii skomponowanych przez Tadeusza Kościuszkę w wykonaniu mgr Aliny Małachowskiej. Uczestnicy wysłuchali prelekcji mgr Aliny Małachowskiej, dr Leszka Krześniaka oraz dr Mirosława Matoska. 
Sesji towarzyszyła promocja książki prof. dr hab. Tadeusza Rawskiego „Bitwa pod Maciejowicami” oraz wystawa eksponatów związanych z Tadeuszem Kościuszką: repliki szabli Naczelnika, repliki pistoletu podarowanego przez prezydenta Waszyngtona, a także odznaczeń posiadanych przez Kościuszkę.
Podczas spotkania można było również obejrzeć wystawę obrazów „Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej”.
 

Kolejnym pisarzem, który odwiedził Żelechów był Marcin Kostrzyński. Gawędziarz, obserwator przyrody, dziennikarz, operator kamery. Opowiedział nam o swoich życiowych pasjach. Mieszka w lesie, uwielbia zwierzęta, obserwuje je posługując, się wymyślonymi przez siebie konstrukcjami i nagrywa filmy. Wiele z nich mogliśmy obejrzeć na spotkaniu. Publikuje też swoje filmy w Internecie jako Marcin z Lasu. Napisał kilka książek o zwierzętach, które obserwował. Dwie z nich: „Przyrodyjki’ i „Gawędy o wilkach” - z dedykacją autora - mamy już
w naszych zbiorach bibliotecznych.
 

Spotkanie odbyło się 6 października 2021 roku i wzięli w nim udział uczniowie klas siódmych naszej szkoły.

 

 

Konkurs odbył się w Ogólnopolskim Dniu Głośnego czytania - 29.09.2021 r. w bibliotece.

Komisja wysłuchała czytania dwudziestu sześciu uczniów - przedstawicieli klas 4-8. Przy wyborze Mistrza brano pod uwagę: płynność, poprawność, dykcję, tempo, interpunkcję, modulację oraz ogólny wyraz artystyczny.

 

 

Szkolnymi Mistrzami Czytania

       w roku szkolnym 2021 -2022 zostali:

w klasach 4-6

Julia Bogdańska – klasa 4 c

w klasach 7-8

Kacper Wiącek – klasa 8 b

Serdecznie gratulujemy!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W KLASACH 1-4

 

29 września - Ogólnopolski Dzień

Głośnego Czytania

To Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Taka forma lektury ma wiele zalet: rozwija wyobraźnię
i buduje więzi międzyludzkie, trenuje także mózg, poprawia krążenie
i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. W naszej Szkole najmłodsi uczniowie, którzy opanowali sztukę pięknego czytania uczcili ten Dzień czytając głośno w swojej klasie znane i nieznane polskie legendy i baśnie. Niektórzy uczniowie na tę akcję wykonali również plakaty.

Dnia 22. 09. 2021 r. uczniowie z klasy IIb, IIIa i IIIb odbyli wycieczkę krajoznawczą do Mościsk koło Woli Życkiej w województwie mazowieckim. Kierownikiem wycieczki była Pani K.Gałązka, a opiekunami byli wychowawcy B.Pudełko, J.Moreń i A.Sochacka. Celem naszego podróżowania był Park Edukacji i Rozrywki, w którym uczniowie mogli się bawić, ale też uczyć i dociekać. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii. Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt luster i Tunel zapomnienia. Wiele emocji, nawet wywołujących strach wzbudził u uczniów Grobowiec Faraona i Zakręcony domek. Ciekawym przeżyciem było wejście do Pokoju Amesa oraz do Latającej Chaty Tajemnic, ale także szukanie wyjścia z wiklinowego labiryntu. Na Farmie dzieci mogły obcować z iluzyjnymi eksponatami typu: Magiczny Domek, Lewitujący kran i Studnia nieskończoności. W czasie wolnym wycieczkowicze mogli wypoczywać w Zatoce Piratów albo dalej korzystać z atrakcji Parku. Zjeżdżali na linie, bawili się na Polu Dmuchańców i na drewnianym placu zabaw. Byli małymi paleontologami, zwiedzali mini ZOO. Na zakończenie kupowali pamiątki. To był wspaniały i udany dzień. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń i przyjemności..

Sprzatanie świata 2021

Dnia 24 września br.,nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji: ,,Sprzątanie Świata - Polska 2021r". Hasło tegorocznej akcji: ,,Myślę, więc nie śmiecę...". Uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w rękawice i worki, wraz z opiekunami wyruszyli na sprzątanie ulic naszego miasta. Podczas zbierania śmieci uczniowie pamiętali o ich segregacji. Zebrane śmieci zostały odebrane przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Żelechowie.

Wycieczka do Lublina, Kozłówki i Lubartowa

Dnia 23 września 2021 roku członkowie Koła Misyjnego i scholi Aniołki Maryi wzięli udział w wycieczce turystyczno – edukacyjnej do Lublina, Kozłówki i Lubartowa.
Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Misyjne w Lublinie, w którym podziwialiśmy piękne eksponaty ze wszystkich kontynentów świata i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych o życiu codziennym mieszkańców Brazylii. Dzieci miały możliwość przebrać się w stroje z różnych stron świata i pograć na instrumentach muzycznych, przy tym była sesja zdjęciowa.
Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II, a szczególnie pamiątek po świętym Janie Pawle II i okolicznościowej wystawy o niezłomnym Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim. Po wspólnym zdjęciu przy pomniku na dziedzińcu KUL przedstawiającym homagium, czyli hołd złożony przez kardynała Wyszyńskiego nowo wybranemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, udaliśmy się na smaczny obiad.
Po południu zwiedziliśmy Pałac Zamoyskich w Kozłówce i powozownię. W drodze powrotnej do Żelechowa wstąpiliśmy do bazyliki sw. Anny w Lubartowie, tu zobaczyliśmy też parafialne muzeum.
Wycieczka dostarczyła nam wiele dobrych wrażeń, zintegrowała nas ze sobą i przebiegała w radosnej atmosferze.

Czas to miłość – program słowno – muzyczny z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego

13 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły uczcili postać Niezłomnego Prymasa Tysiąclecia - przedstawili program słowno – muzyczny połączony z prezentacją multimedialną. Oprawę muzyczną stanowiły śpiewy piosenek w wykonaniu scholii „Aniołki Maryi”. W sam dzień beatyfikacji program został zaprezentowany w kościele parafialnym w Żelechowie.

Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest szczególnym darem Bożej miłości. Wielki Prymas Tysiąclecia był człowiekiem niezwykle wrażliwym na sprawy Boże, ludzkie i narodowe, był Pasterzem, który wypowiadał Słowa od Serca, a one zawsze trafiały do sumień i zapadały w pamięć. Jego przesłanie to swoisty apel Budowniczego gmachu wiary i Ojczyzny, który nie może zostać zapomniany.
Słusznie nazywany jest Ojcem jakby wszczepionym w nerw historii, Strażnikiem orlich gniazd stojącym u chrzcielnicy Polski, Obrońcą duszy i sumienia chrześcijańskiego…
Niech życie i działalność nowego świętego będzie dla całej naszej społeczności szkolnej, lokalnej i narodowej inspiracją do wypełniania czasu miłością.