• Szkoła Podstawowa

Klasa II a z zainteresowaniem czytała książki z serii „Mądra mysz – Mam Przyjaciela” . W formie obrazkowej dzieci przedstawiły swoje ulubione zawody.

Nasi uczniowie z klasy I A z niezwykłym zainteresowaniem czytali nowości książkowe i powstała piękna wystawa ilustracji tych przebojów klasowych.

Podczas zajęć z teatrzykiem obrazkowym KAMISHIBAI ( w świetlicy, na zajęciach Koła Przyjaciół Książki, na zastępstwach) uczniowie wysłuchali i obejrzeli niezwykle ciekawe i mądre opowieści pt: „Czerwony Kapturek”, „Brzydkie Kaczątko’, Dwa ptaszki’’, „Trzeba będzie”, „O panach palcach”.

Wykorzystując nowo zakupione książki urządziliśmy ich wystawę, którą z zainteresowaniem oglądali nasi uczniowie i nauczyciele wybierając sobie książki do czytania.

Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia bibliotek, realizacja działań promujących czytelnictwo.
Podstawa prawna: Uchwała nr 69/2021Rady Ministrów z dn. 21 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W roku 2022 nasza szkoła zakwalifikowała się do programu. Dostaliśmy wsparcie w kwocie 15000 zł.
W toku realizacji programu zaplanowane zostały następujące działania:

W szkole:

 1. Konsultacje z rodzicami, nauczycielami
 2. Przedstawianie przez rodziców i nauczycieli konkretnych książek do kupienia
 3. Konsultacje ustne z uczniami o konkretnych propozycjach
 4. Zasięgniecie opinii Samorządu Uczniowskiego.
 5. "Moje propozycje książkowe" – zbieranie propozycji książkowych od czytelników biblioteki

W środowisku:

 1. Podjęta została współpraca z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Żelechowie i Biblioteką Pedagogiczną w Garwolinie:
 2. Szkolenie na temat "Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej w Garwolinie
 3. Obejrzenie wystawy książek w Bibliotece Pedagogicznej rekomendowanych do zakupu z NPRCz
 4. Ranking najbardziej poczytnych książek w Bibliotece Publicznej
 5. Konsultacje z bibliotekarzami z innych szkół powiatu garwolińskiego
 6. Przejrzenie oferty książek dla młodzieży w Bibliotece Publicznej i uwzględnienie w planowanych zakupach brakujących pozycji.
 7. Sporządzona została lista książek do zakupu i została przesłana do Gminy Żelechów w celu realizacji zakupu.

Do biblioteki szkolnej zostało zakupionych 373 egzemplarze książek dla dzieci młodszych z klas I-III, starszych z klas IV-VIII,  i dla dorosłych. Wśród nich 52 pozycje to lektury szkolne, poza tym zakupiono materiały dydaktyczne do nauczania początkowego, zbiory zadań do matematyki i chemii. Książki dla nauczycieli i rodziców  z dziedziny psychologii (o uważności) i pedagogiki. Zakupiliśmy też teatrzyk obrazkowy KAMISHIBAI wraz  z 17 bajkami i kartami do tworzenia własnych opowieści i  czytnik e-booków.

Pierwszego i siódmego grudnia 2022 r. nasze Kółko Przyjaciół Książki z klas 2 a , 2 b i 2 c odwiedziło Bibliotekę Publiczną w Żelechowie. Tam panie bibliotekarki opowiedziały nam o nowościach i najbardziej poczytnych książkach. Czytaliśmy fragmenty tych utworów i opowiadaliśmy o naszych domowych zwierzętach. Na koniec były też zagadki związane z tematem bożonarodzeniowym i rozwiązywanie krzyżówki na tablicy interaktywnej. Otrzymaliśmy od pań słodycze i Mikołajowe zakładki. Bardzo paniom dziękujemy za cieple, serdeczne przyjęcie. Biblioteka Publiczna to miejsce, które zawsze chętnie odwiedzamy.

Agata Karpińska jest autorką wierszy, piosenek dla dzieci oraz kolorowych ilustracji. Spotkanie autorskie z p. Agatą  odbyło się w MGOK-u w dniu 8 listopada o godzinie 9. Z naszej szkoły wzięli w nim udział uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami. Pisarka opowiadała nam o sobie, o swojej twórczości. Przeczytała też fragment książki, która jeszcze nie została wydana  „Niewinny, że inny”. Zaprosiła dzieci do zabawy mającej na celu uświadomienie, iż każdy z nas jest inny ale mimo różnic wszyscy jesteśmy potrzebni i wartościowi.

W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie pierwszych klas naszej szkoły po raz pierwszy stali się czytelnikami biblioteki w czwartek i piątek 3 i 4 listopada 2022 roku. To było dla dzieci bardzo ważne wydarzenie bowiem już od początku roku szkolnego przychodziły z pytaniami „Kiedy będziemy mogli wypożyczać książki do domu?" Na tym pierwszym spotkaniu nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się: jakie są zasady przebywania w bibliotece, poszanowania książek i wypożyczania ich do domu. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki. Radość z jaką dzieci wypożyczyły pierwszą książkę pozwala sądzić, ze będą częstymi gośćmi w bibliotece. Życzymy wszystkim pierwszakom dobrej zabawy podczas czytania książek. Rodzicom dzieci przekazałyśmy list o sposobach zachęcania dzieci do czytania i wsparcia ich w tym procesie.

Nasza szkolna biblioteka włączyła się w obchody 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach organizując w szkole konkurs na „Plakat promujący bibliotekę”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły. Wszystkie prace były oceniane w Bibliotece Pedagogicznej w Garwolinie. 28 października 2022r. komisja konkursowa wyłoniła laureatów klas IV-VIII z powiatu garwolińskiego. Wszystkie najwyższe miejsca zdobyli uczniowie z naszej szkoły.
Oto lista laureatów:
 
I miejsce – Mikołaj Głodek z kl. IV c
II miejsce – Zofia Woźniak z kl. VII b
III miejsce – Weronika Leśniowska z kl. VII b
Wyróżnienie: Julia Michalska z kl. VIII b
 
Serdecznie wszystkim gratulujemy. 
Uroczyste wręczenie nagród za zdobycie I miejsca odbyło się 9 listopada podczas jubileuszu 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach, natomiast pozostałe nagrody dla laureatów zostały wręczone w naszej szkole.
 
Joanna Kowalczyk.
 

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Żelechowie dnia 30.09.2022 roku uczestniczyła w VIII edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem '' To się musi powieść ''. W spotkaniu udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Uczestnicy obejrzeli film „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica." Następnie zostały przeczytane utwory Marii Konopnickiej. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki, labirynty, wykreślanki dotyczące literatury dziecięco- młodzieżowej. Następnie uczestnicy wykonali kolorowe plakaty oraz napisali list do Marii Konopnickiej. Na głodnych i spragnionych czekał pyszny poczęstunek. Wszyscy biorący udział w akcji otrzymali pamiątkową zakładkę do książek oraz słodycze.
Bardzo dziękujemy uczniom naszej szkoły za obecność, udowodniliście że biblioteka jest miejscem w którym nie tylko odnajdziecie wyjątkową literaturę, ale również przyjemnie spędzicie czas.