• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół

Akcja ,, Sprzątanie Świata’’ odbyła się w naszej szkole 20 września 2013r. Koordynatorami tegorocznej akcji byli :p. Małgorzata Maraszek (nauczycielka przyrody i biologii), p. Jerzy Ośka (nauczyciel przyrody i biologii) i p. Piotr Gula (nauczyciel geografii).Uczniowie naszej szkoły zbierali śmieci z terenu miasta. Podczas tegorocznej akcji uczniowie zebrali łącznie 54 worki śmieci. Uczestnicy akcji segregowali zbierane odpady. Zlikwidowano 2 dzikie wysypiska śmieci. Wszystkim uczestnikom dopisywał wyśmienity nastrój i zaangażowanie podczas sprzątania.

Nasza szkoła jest bardzo przyjazna środowisku, ponieważ oprócz akcji ,,Sprzątanie świata” realizujemy także inne zagadnienia ekologiczne, głównie na przedmiotach przyrodniczych, a także poza zajęciami lekcyjnymi. Pojęcie ekologia jest w naszej placówce zagadnieniem długofalowym. Prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. Uczestniczymy w akcjach: ,,zbiórka makulatury i zużytych baterii”. Realizujemy tematy dotyczące oszczędzania energii elektrycznej, wody, używania produktów z recyklingu. Przeprowadzamy konkursy ekologiczne. Nasi uczniowie przygotowują przedstawienia i gazetki o tematyce ekologicznej. Co roku organizujemy happening z okazji ,,Dnia Ziemi’’.

Każdy z nas powinienem dbać o środowisko naturalne. Segregowanie odpadów, nie "podrzucanie" ich do lasów, do publicznych koszy na śmieci, co często się zdarza, dbanie o stan wód w naszych rzekach, to tylko niektóre elementy troski o nasz krajobraz i o stan naszego zdrowia. Akcja typu "Sprzątanie świata" ma właśnie na celu pobudzenie naszego myślenia nad ekologią. Szanując lasy, nie zaśmiecając ich, sami dbamy bowiem o samych siebie, gdyż „lasy to zielone płuca naszej ziemi”.

 

                                                                                                               Małgorzata Maraszek