• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół

W dniu 06.11.2013 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy powiatu garwolińskiego. Oprócz bibliotekarzy szkół podstawowych i średnich gościliśmy także kierowniczki Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie i Biblioteki Publicznej w Żelechowie.
Tematem głównym konferencji była praca pedagogiczna z dziećmi w bibliotece szkolnej.
Wszystkich gości powitało Koło Przyjaciół Książki dziewcząt z klasy 5a przedstawieniem „Marzenia".

Dziewczęta czytały wiersze i fragmenty prozy Janusza Korczaka, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow i innych polskich pisarzy. Śpiewały też piosenki o marzeniach. Była to właśnie podstawowa forma pracy Koła. Takie połączenie literatury i muzyki sprawia, że słuchacze szybciej zapamiętują treści zawarte w literaturze a aktorstwo dziewcząt w połączeniu z pięknymi strojami, w które się przebierają sprawia wszystkim wiele radości. Tak było i tym razem. Naszym gościom bardzo podobał się program i jego wykonanie.
Następnie p. Anna Grudzień przedstawiła zebranym podstawowe formy pracy pedagogicznej bibliotekarza w naszej szkole ze szczególnym uwzględnieniem działalności Koła Przyjaciół Książki.
Główne zadania jakie stawia sobie Koło w naszej bibliotece to zaspokajanie swoich potrzeb czytelniczych oraz promocja książki i czytelnictwa, która odbywa się poprzez:
- głośne czytanie literatury dla dzieci w klasach młodszych (dzieci z klas, do których Kółko chodzi z wizytą bardzo chętnie przychodzą potem do biblioteki, wypożyczają książki, a nawet wyrażają chęć zapisania się do Kółka).
- gazetki ścienne na korytarzu szkolnym
- przygotowywanie uroczystości zapisania klas pierwszych do biblioteki
- Akcję „Majówka z książką"
- Akcję „Wesołe czytanki w krainie książek" (głośne czytanie książek przedszkolakom w bibliotece szkolnej)
- Promocja książek pisarzy przed ich spotkaniami autorskimi
- Udział w spotkaniach autorskich (z Grzegorzem Kasdepke, Małgorzatą Piekarską, Joanną Olech, Wiolettą Piasecką)
- Wycieczki do Bibliotek Publicznych w Żelechowie i Garwolinie

Nauczyciele bibliotekarze pytali o szczegóły pracy z Kołem i dzielili się swoimi pomysłami na podniesienie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Były to m.in.
• Zapisywanie dzieci do biblioteki szkolnej już od zerówki
• Zakupy nowości czytelniczych (niektóre dzieci nie lubią czytać starych książek)
• Powstanie Klubu Przyjaciół Książki ( dla różnych grup wiekowych) przy Bibliotece Publicznej w Żelechowie. Ten pomysł powstał wśród bibliotekarzy po to, by w naszym mieście ludzie, którzy lubią czytać mogli się spotkać i o tym porozmawiać.
Pani Grudzień przedstawiła też uczestnikom kilka książek metodycznych, które wykorzystuje w swojej pracy z dziećmi. Jest wśród nich najnowsza pozycja I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie". Tę książkę można również polecić rodzicom naszych dzieci, jest w niej bowiem wiele praktycznych porad jak w dobie Internetu i telewizji wychowywać dziecko. Jak je zachęcić do czytania, jakie książki wybierać. Jest tu też wiele informacji o rozwoju dzieci z uwzględnieniem ich potrzeb zależnie od wieku i płci dziecka.
Na konferencji odbyła się też dyskusja na temat komputeryzacji bibliotek szkolnych i publicznych w naszym powiecie. I tu z wielką satysfakcją można stwierdzić, że zbiory z Inwentarza Biblioteki Szkoły Podstawowej są już w pełni wprowadzone do komputerowej bazy danych. Zostało jeszcze ok. 1000 książek darowanych bibliotece przez osoby prywatne lub inne biblioteki. Te książki jednak najpierw trzeba poddać gruntownej selekcji i konserwacji.
Koleżanki z bibliotek, których zbiory nie są skomputeryzowane pytały o opinię o programie MOL oraz trudności jakie wystąpiły podczas komputeryzacji.
Uczestnikom konferencji bardzo podobała się nasza biblioteka. Urzekły ich czystość, estetyka i bogactwo zbiorów a przede wszystkim nasze uczennice, które pokazały ogromną radość z obcowania z literaturą. Również nasza szkoła z jej wyposażeniem i wystrojem wydała się niektórym bibliotekarzom godna pozazdroszczenia.
Na zakończenie nasi goście zwiedzili nową atrakcję Żelechowa „Pałac Żelechów" łącznie z jego biblioteką.

Anna Grudzień