• Szkoła Podstawowa

Wydarzenia 2022/2023

Dnia 4 czerwca 2014 r. o godzinie 7.00 uczniowie klasy Ia, Ib i Ic wraz z wychowawcami: J.Moreń, E.Woźniak i K.Gałązka wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ciekawej lekcji w warszawskim Muzeum Techniki, które znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Tematem lekcji był „Podróżowanie dawniej i dziś". Obejrzeliśmy cenne zbiory, przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki np.: kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki "Sokół", kolekcję odbiorników radiowych - głównie pochodzących z krajowej produkcji, kolekcję mechanizmów grających - pozytywek. Największe zainteresowanie wśród chłopców wzbudziły zabytki motoryzacji: samochody o ponad stuletniej historii - miedzy innymi najstarszy w Polsce - De Dion Bouton z 1899 r., motocykle zarówno polskie - kolekcja motocykli Sokół, Niemen, Podkowa, Junak - jak i zagraniczne - między innymi: BMW, DKW, NSU. Najwspanialsze w tym wszystkim było to, że uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkania z unikatowymi, oryginalnymi zabytkami techniki i kultury materialnej. Kolejnym punktem, który zwiedziliśmy było Planetarium, w którym uczestniczyliśmy w prelekcji astronomicznej. Dzięki specjalnej aparaturze - na wewnętrznej kopule Planetarium zobaczyliśmy obraz nieba widoczny z północnej półkuli Ziemi w dowolnej porze doby i roku. Następnie udaliśmy się do Centrum Zabawy Kolorado. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald's w Garwolinie. Każdy uczestnik wrócił z wycieczki zadowolony.

Klasa IIIa – sportowa powitała wiosnę tradycyjnym, ludowym zwyczajem. Dziewczynki zrobiły piękną Marzannę z ekologicznych materiałów. Następnie wybraliśmy się na spacer nad rzekę Urszulkę i utopiliśmy ją w rzece. Popłynęła prosto do morza. Odtąd już zapanuje ciepła wiosna.

Pierwszego dnia wiosny cheerleaders z klasy IIIa – sportowej wystąpiły w szkolnym konkursie talentów. Zatańczyły układ do piosenki Oceana – endless summer . Otrzymały gorące brawa.

1 lutego klasa IIIa – sportowa wykorzystała wspaniałą aurę zimową i zorganizowała kulig w lesie żelechowskim. Rodzice mocno przywiązali małe sanki do dużych sań i ruszyliśmy w drogę. Jeździliśmy zaśnieżonymi drogami leśnymi. W odpowiednim miejscu lasu rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Potem biegaliśmy po lesie i bawiliśmy się w śniegu. Zabawa była wspaniała. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Zimą klasa IIIa – sportowa, jak co roku, wyjeżdżała na sztuczne lodowisko do Mińska Mazowieckiego i Kozienic. Dzieci świetnie już jeżdżą na łyżwach.


By rozgrzać i ukoić zmęczone mięśnie, po lodowisku byliśmy na basenie. Pływaliśmy i relaksowaliśmy się w cieplutkiej wodzie.

Przed świętem Zmarłych postanowiliśmy zwyczajem brytyjskim zabawić się. Kilkoro uczniów z naszej klasy przebrało się za straszydła i upiory. Chodzili po całej szkole i straszyli wszystkich. Mówili: „Cukierek albo psikus”. Zebrali bardzo dużo słodyczy. Najwięcej słodyczy dostali od dyrekcji. Bardzo ładnie się zachowali, gdyż po powrocie do klasy podzielili się z innymi. Zabawa była wspaniała.

W tym roku z niewielkim opóźnieniem klasa IIIa – sportowa zorganizowała Dzień Babci i Dziadka. Zaprosiliśmy babcie i dziadków do szkoły. Dzieci przedstawiły przygotowaną część artystyczną, złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki. Następnie zaprosiły na ciasto i herbatkę. Cieszymy się, że babcie i dziadkowie byli zachwyceni częścią artystyczną i że miło spędzili czas w gronie swoich wnuków.

29 listopada – w wigilię imienin Andrzeja , klasa IIIa – sportowa urządziła klasowe andrzejki. Natalka, Emilka, Maks, Szymon M , Szymon G, Julka, Ela oraz Weronika przygotowali wróżby andrzejkowe. Urządziliśmy dyskotekę. Wszystkie dzieci tańczyły, a między tańcami wróżyły. Według wróżb Emilka zamieszka w Nowym Jorku, Laura będzie w przyszłości lekarzem, Szymon M będzie politykiem, a Adrian będzie muzykiem. Życzymy dzieciom, żeby wróżby się sprawdziły.

6 grudnia klasa IIIa – sportowa urządziła klasowe mikołajki. Natalka przebrała się za Mikołajkę i rozdawała prezenty, które wcześniej sobie kupiliśmy. Dziewczynki najczęściej dostawały skarbonki lub gry, a chłopcy – pistolety lub maskotki. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z upominków.

Klasa IIIa – sportowa pożegnała hucznie karnawał. Zorganizowaliśmy zabawę ostatkową. Świetnie się bawiliśmy. Zajadaliśmy pączki i faworki.

W pogodny październikowy dzień klasa IIIa - sportowa wybrała się do parku linowego w Stoczku Łukowskim - Izydory. Chcieliśmy sprawdzić swoją sprawność. Korzystaliśmy z trasy niskiej, tratwy, z placu zabaw i trampoliny, z trasy wysokiej, z tyrolki i labiryntu. Na końcu, gdy zgłodnieliśmy, posilaliśmy się kiełbaskami z ogniska. Chociaż trasa okazała się trudna, wspaniale się bawiliśmy.

Przed świętami Bożego Narodzenia klasa IIIa – sportowa urządziła klasową wigilię. Uczniowie przygotowali część artystyczną – Jasełka, a rodzice potrawy wigilijne. Dzieci zaprezentowały swoje talenty aktorskie rodzicom. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli życzenia i częstowali się przygotowanym posiłkiem. Klasowa wigilia wprowadziła nas w świąteczny nastrój.

Uczniowie klasy IIIa - sportowej, systematycznie od klasy pierwszej jeżdżą na basen. Odbywają się tam zajęcia rekreacyjne oraz nauka pływania. W klasie trzeciej większość uczniów już świetnie pływa.

29 kwietnia 2014 roku odbył się szkolny etap XXXI Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego, który cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział aż 48 uczniów z klas I-III. Na początku, po powitaniu wszystkich zebranych, dzieci z klasy IIIb opowiedziały o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Następnie mali recytatorzy prezentowali wybrane fragmenty poezji i prozy. Komisja konkursowa wybrała trzech uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego. Są nimi:

Konstancja Przeździecka kl. Ic
Szymon Majewski kl. IIIa
Bartosz Gugała kl. IIIb

Serdecznie gratulujemy występów wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.

Krystyna Maciejec

3 października 2013 roku uczniowie klas IIIb, IIIc, wraz ze swoimi wychowawczyniami: Krystyną Maciejec, Urszulą Pietrzyk, wybrali się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, mieszczącego się w dworku, w którym urodził się polski noblista. Dzieci oprowadzała pani przewodnik, która opowiadała o życiu i twórczości literackiej Henryka Sienkiewicza. Uczniowie oglądali pamiątki po pisarzu zgromadzone w sześciu salach, np.: obrazy, meble, książki oraz rekwizyty z filmowych ekranizacji utworów Sienkiewicza. Dzieci miały możliwość dotknięcia niektórych eksponatów, a nawet przymierzenia kostiumów filmowych. Potem przyszedł czas na zakupienie pamiątek. Kolejną atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek, któremu towarzyszyły wesołe, jesienne zabawy dzieci. Ostatnim punktem wycieczki było wejście na Kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Z miłymi wrażeniami trzecioklasiści wrócili do Żelechowa.


Krystyna Maciejec

 

W dniu 14 lutego 2014r. uczniów z klas pierwszych Szkoły Podstawowej odwiedzili niecodzienni goście. Na zaproszenie pierwszoklasistów realizujących treści związane z bezpieczeństwem przybyli do nas pan Dariusz Kosyra- przedstawiciel Straży Pożarnej, pan Marcin Maciejec- przedstawiciel Policji, pan Robert Rodak- ratownik medyczny. Goście bardzo ciekawie opowiedzieli o służbie w Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji. Podzielili się swoimi doświadczeniami. Dzieci dowiedziały się" Jak postępować w sytuacjach zagrażających naszemu życiu i zdrowiu". Odbyły się praktyczne ćwiczenia „ Jak udzielić pierwszej pomocy". Dzieci słuchały rad i przestróg na temat poruszania się po drogach, o bezpieczeństwie na nadchodzące ferie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się elementy wyposażenia policjanta, strażaka i ratownika medycznego, które dzieci mogły obejrzeć. Była to bardzo pouczająca lekcja na której zrealizowano treści związane z bezpieczeństwem, postępowaniem w przypadku zagrożenia oraz przeciwdziałania.

Pierwszoklasiści podtrzymując tradycję andrzejkową postanowili urządzić z wychowawcą zabawę andrzejkową. Nie mogło zatem zabraknąć tradycyjnych wróżb: ustawiania butów, lania wosku czy serduszek z imionami. Andrzejki zakończyły się zabawą taneczną wspólnie z klasą IIb.

Pierwszaki w bibliotece szkolnej


Mamy kolejne pokolenie czytelników. W tym roku szkolnym, w dniu 22 i 25 listopada do grona czytelników dołączyło 60 uczniów z klas pierwszych. Powitały ich uroczyście dziewczynki z Koła Przyjaciół Książki bajką o "Małej smutnej królewnie" (Smutną dziewczynkę rozweselił czarodziejski ptak, który czytał jej książki). Potem dzieci poznały zadania jakie wykonuje biblioteka w szkole, dowiedziały się jakie zbiory gromadzi i jakie są zasady wypożyczania książek. Po tym spotkaniu na pewno też będą wiedzieć co można robić w bibliotece a czego nie wolno. Dzieci z uwagą wysłuchały też opowiadania czytanego przez bibliotekarkę „Siedmiu wspaniałych" o koźlątkach, które też były uczniami klasy pierwszej. Następnie samodzielnie wybrały sobie książkę i wypożyczyły ją. Każde z dzieci otrzymało też imienną zakładkę wykonaną przez starsze koleżanki. Miło było patrzeć na nasze dzieci, które z taką radością zabierały się do CZYTANIA.
Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy więc dużo miłych wrażeń podczas czytania książek, życzymy aby książka stała się dla nich nieodłącznym towarzyszem i w szkole i w domu.


Anna Grudzień