• Szkoła Podstawowa

Wydarzenia 2022/2023

24 czerwca 2022r., zgodnie z planem, na hali gimnastycznej odbyło sie zakończenie roku. Wręczone zostały przez Pana Dyrektora szkoły listy gratulacyjne na ręce rodziców,  za uzyskanie średniej powyżej 5,0 przez uczniów, oraz nagrody: sportowe, za pracę w samorządzie uczniowskim, za reprezentowanie szkoły w sztandarzem i za udział w życiu szkoły.

Życzymy zdrowych, szczęśliwych, pełnych pozytywnych wrażeń wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

 

Wyniki projektu współzawodnictwa międzyklasowego

„NASZA KLASA …” w Szkole Podstawowej

im. Romualda Traugutta

w roku szkolnym 2021/2022 

Zwycięstwo odniosła klasa Klasa IV B

z wychowawczynią panią Katarzyną Więckowską

sumą punktów   1406

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Pozostałe miejsca:

2. V A – 1089 pkt.

3. VIII B – 933 pkt.

4. VIII A – 831 pkt.

5. VI B – 815 pkt.

6. IV C – 811 pkt.

7. VII C – 670 pkt.

8. VII B – 660 pkt.

9. IV A – 652 pkt.

10. VIII C – 569 pkt.

11. VII A – 528 pkt.

12. V B – 426 pkt.

13. VI A – 403 pkt.

Prace wykonane przez uczniów klasy 4c na podsumowanie pracy z lekturą "Pinokio"  Carlo Collidiego

Dnia 08.06.2022r klasy od 0 do III brały udział w przedstawieniu, wystawionym przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, pt. "O wesołym Sindbadzie Żeglarzu".Dzieci miały okazję poznać postacie Sindbada, księżniczki Arabelli, dżina, bosmana oraz czarny charakter czarnoksiężnika Karabaldona. Przez cały spektakl przewijała się jeszcze jedna postać, był to żongler, który żonglując świecącymi pałeczkami pokazywał nam bajecznie kolorowe wzory, słuchaliśmy również piosenek o miłości i tęsknocie. Artyści w humorystyczny sposób odegrali swoje role, dlatego co chwilę słychać było salwy śmiechu. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Dnia 31maja 2022r klasy 2b, 3a i 3b odwiedziły Galerię Figur Stalowych w Pruszkowie. Wystawa rzeźb stalowych zrobiła na nas ogromne wrażenie. Mieliśmy okazję zobaczyć imponujących rozmiarów figury ze stali. Byli to bohaterowie kreskówek, postacie z filmów oraz roboty. Mogliśmy również wsiąść do zrekonstruowanych samochodów i motorów, które powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. Kolejną atrakcją było uczestniczenie w nieco innej lekcji wychowania fizycznego. Zajęcia z trenerami w Hangarze 646 to połączenie aktywności sportowej i zabawy, mające na celu zachęcenie do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, spędzania wolnego czasu. Uczniowie korzystali z rampy, ścianki wspinaczkowej, toru przeszkód, poduchy powietrznej, na którą można skakać z wysokości i wielu innych atrakcji.  Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało nam wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Ostatnim punktem zwiedzania stolicy był spacer po łazienkach Królewskich. Uczniowie zobaczyli Pałac na Wodzie, słynne ogrody znajdujące się na terenie Łazienek. Wizytę upamiętniło wspólne zdjęcie na tle pomnika Fryderyka Chopina.

 

W dniu 14 czerwca br uczennica klasy 8c Julia Łukasiak wraz z opiekunem uczestniczyła w podsumowaniu konkursu tematycznego „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i prawda”

Uroczystość odbyła się w Izbie Pamięci Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie. W latach 1945 – 1948 pod tym adresem mieściła się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Przeszło przez nią wiele tysięcy aresztowanych – przede wszystkim z kręgu polskiego podziemia niepodległościowego. Nieznana ich liczba straciła życie w wyniku tortur stosowanych przez funkcjonariuszy NKWD i UBP.

Uroczystość rozpoczęła krótka prelekcja na temat Zbrodni Katyńskiej, następnie uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów szkół warszawskich i z przewodnikiem zwiedzili piwnice kamienicy – dawniej cele więzienne.

Nasza uczennica uzyskała tytuł Finalisty III Konkursu Tematycznego „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i Prawda”, otrzymała od organizatorów dyplom oraz drobny upominek.

 

Opiekun Lidia Jurzysta

 6 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbył się konkurs bajek rosyjskich. Do rywalizacji przystąpiło 15 uczniów z klas V i VI. Ich zadaniem było opowiadanie tradycyjnych i współczesnych bajek, autorstwa poetów i pisarzy rosyjskich. Spotkanie odbyło się przy herbacie i słodyczach, zgodnie z rosyjską tradycją “чаепития”. Uczniowie przypomnieli takie słynne bajki, jak “Bajka o rybaku i rybce”, “Królewna - Żaba”, “Gęsi Baby Jagi” oraz wiele innych. Dużym urozmaiceniem wydarzenia był album bajek i baśni rosyjskich, wykonany przez uczennicę klasy VIIIc Kasię Osińską. Najzdolniejszymi gawędziarzami okazały się: Kasia Sochacka, Rozalka Majek i Zosia Woźniak z klasy VIb oraz Natalka Ostałowska i Marcin Mroczek z klasy Vb. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami celującymi.

Maria Biernacka

 

Od połowy marca tego roku w naszej szkole pojawili się nowi uczniowie. Są to dzieci z Ukrainy, które w związku z agresją Rosji na ich kraj razem ze swoimi bliskimi osiedlili się w Polsce. Wraz z rozwijającą się sytuacją, goszczą oni u nas przez pewien czas, a potem albo jadą dalej na zachód Europy, albo wracają do siebie do domu. W czasie ich pobytu w Żelechowie, uczęszczają do naszej szkoły i biorą udział w zajęciach dodatkowych, które pozwalają im na szybszą integrację z dziećmi polskimi oraz łatwiejszą komunikację językową. Do tej pory razem z nami byli, bądź w dalszym ciągu są: Sonia, Angelina, Ania, Emanuel, Ramlin, Oksana, Marićka i Denis.

 

Wycieczka do Warszawy odbyła się 7.06.2022 r. i uczestniczyli w niej uczniowie klas czwartych. Miała ona charakter edukacyjno – rekreacyjny i obejmowała wystawę w Pałacu Kultury i Nauki pt."Da Vinci Multy – Sensory Exhibition" poświęconą geniuszowi Leonarda Da Vinci. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć największe, ponadczasowe, dzieła i wynalazki mistrza. Drugim etapem wyjazdu były zajęcia w – f w Hangarze 646, gdzie uczniowie ćwiczyli pod okiem instruktorów oraz w wolnym czasie mogli korzystać z pełni oferowanych w parku trampolin atrakcji. Po tych wyczerpujących ćwiczeniach udaliśmy się na posiłek oraz w drogę powrotną do Żelechowa.

Aktywny wypoczynek i integracja na łonie natury.

     W dniach 08-09 czerwca uczniowie klasy VIb, wychowawca,  wybraliśmy się na wycieczkę do ośrodka “Izydory” w Stoczku Łukowskim. Uczniowie mieli okazję skorzystać z parku linowego i popływać kajakami. Wieczorem, przy samodzielnie przygotowanym ognisku, wspólnie piekliśmy kiełbaski i dzieliliśmy się wrażeniami. Drugi dzień upłynął na poznawaniu miejsc godnych zobaczenia w pobliskiej okolicy. Odwiedziliśmy pomnik bitwy pod Stoczkiem z 1831 roku, oraz piękny kościół w stylu neogotyckim. Na koniec wyprawy, dzięki uprzejmości strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku Łukowskim, zapoznaliśmy się ze specyfikacją pracy strażaka i poznaliśmy wyposażenie wozów.

Wypoczęci i w dobrych humorach wróciliśmy do Żelechowa. Wspólną wyprawę będziemy miło wspominać.  

 

7 czerwca odbyła się wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie klas 7-8. Pierwszym odwiedzonym miejscem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam przewodnik przybliżył nam historię nekropolii oraz pokazał nagrobki wybitnych Polaków (i nie tylko). Mieliśmy okazję zapalić znicze na mogiłach autora i bohaterów lektury "Kamienie na szaniec". Następnie dotarliśmy do parku trampolin "Stacja Grawitacja". Po dwóch godzinach szaleństw pojechaliśmy na obiad do restauracji McDonald's. Ostatnim punktem programu było miejsce wyjątkowe: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana. Zajęliśmy miejsca w lożach i czekaliśmy aż kurtyna się wzniesie. Obejrzeliśmy spektakl pt. "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii Krystyny Jandy. Po spektaklu czekał nas wieczorny spacer do autokaru ulicą Nowy Świat. Pan kierowca bezpiecznie odwiózł nas do Żelechowa. Wycieczka była bardzo wartościowa i zaszczepiła w nas miłość do teatru. Opiekunowie: p. Marta Podgórska-Prożych, p. Bożena Gawda-Juśko, p. Halina Opala. Uczestnicy: klasa 7a oraz uczniowie z klasy 7c, 8a, 8b oraz 8c.

07 czerwca 2022r. uczniowie klasy ósmej wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Uczniowie przeprowadzili sekcję karaczana. Z użyciem mikroskopu stereoskopowego oglądali narządy wewnętrzne owada.Ponadto uczniowie izolowali DNA z truskawki. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty. Dodatkowo odwiedziliśmy Planetarium ,,Niebo Prusa” i Muzeum Regionalne. Na koniec w kinie Helios obejrzeliśmy film :,, Doktor Strange”.

Małgorzata Maraszek

Nasza tradycyjna już „Majówka z Książką” odbyła się w tym roku 30 maja 2022 roku. Niestety z powodu deszczowej pogody nie mogliśmy wyjść na podwórko i czytanie utworów Marii Konopnickiej odbywało się w klasopracowniach. Dziewczynki
z Koła Przyjaciół Książki przygotowały czytanie najsławniejszych utworów dla dzieci z klas 1-3 naszej Szkoły. Udział w Majówce wzięli uczniowie:

z klasy 3 a: Natalia Michalik i Nikola Włodarczyk

z klasy 2 a: Ala Jaskulska, Nikola Rodak, Maja Skwarek , Zosia Tratkiewicz, Kornelia Belka, Ola Pietryka, Dominika Sergiel, Kasia Zatyka

z klasy 4 c: Julia i Natalia Bogdańskie, Agata Jaśkiewicz, Natalia Paduch

Tak chcieliśmy uczcić ROK MARII KONOPNICKIEJ i mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie klas 1-3 będą wiedzieć kim była sławna Polka. Dla utrwalenia tych wiadomości przygotowaliśmy też dla każdego ucznia krótką notatkę o pisarce.

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w Majówce z Książką.

Anna Grudzień

Etap powiatowy Konkursu odbył się 27maja 2022 w Bibliotece Powiatowej w Garwolinie.

Naszą Szkołę reprezentowali w poszczególnych grupach uczniowie:                 

  Klasy I-III

Leon Jaśkiewicz – 2 a

Maja Skwarek – 2 a

Klasy IV – VI

Nikodem Łukasiak – 4 b

Julia Bogdańska – 4 c

Klasy VII-VIII

Julia Łukasiak – 8 c

W tym etapie Konkursu wyróżnienie otrzymała Maja Skwarek z klasy 2 a.

Serdecznie gratulujemy.

 

Odbyła się w dniach 23-25 maja 2022 r. Wzięły w niej udział dzieci ze scholi Aniołki Maryi i Koła Misyjnego. Wycieczka miała charakter edukacyjno – integracyjny, przebiegała głównie szlakiem Jana Pawła II.
Najpierw zwiedzaliśmy Stare Miasto w Krakowie, później pojechaliśmy na obiadokolację i nocleg do Wadowic. W drugim dniu podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna rozpoczęła Wycieczkę wspomnień kolejką wadowicką Śladami Ojca Św. Jana Pawła II – Szlak Karola Wojtyły. Jej trasa obejmuje wszystkie miejsca (13) w Wadowicach związane z życiem Karola Wojtyły. Było to ciekawe rozwiązanie na upamiętnienie historii życia Jana Pawła II i przypomnienie pieśni z nim związanych. W tym samym czasie druga grupa uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych „W 80 minut dookoła świata”, które umożliwiły dzieciom przypomnienie podróży apostolskich Jana Pawła II i dostarczyły wiele interesujących informacji, a także stały się okazją do wykonania magnesów wg projektów dzieci. Potem nastąpiła wymiana grup.
Następnie udaliśmy się do Kleczy Dolnej, gdzie zobaczyliśmy Interaktywne Centrum Pszczelarstwa „Apilandia”, a później do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam podobnie jak Karol Wojtyła modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. O godzinie 18:00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w bazylice wadowickiej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Był to dzień pierwszej spowiedzi Karola. W trzecim dniu (dzień I Komunii św. Karola) zwiedziliśmy wspaniałe interaktywne Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, pełne ciekawych eksponatów, i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Żelechowa. Wstąpiliśmy do Łagiewnik, żeby zobaczyć kaplicę Jezusa Miłosiernego oraz nową bazylikę i celę św. Faustyny Kowalskiej.
Wycieczka przyniosła uczestnikom wiele dobrych wrażeń zewnętrznych i duchowych przeżyć.
Organizatorem była s. Łucja, a opiekunami: p. Małgorzata Maraszek, p. Małgorzta Kosyra i Agata Filipek.

17 maja 2022 r. uczniowie klas III naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do  Niepokalanowa, by podziękować za dar I Komunii św. i zintegrować się w zespołach klasowych.
Wybraliśmy Niepokalanów ze względu na to, że w tym dniu Białego Tygodnia zostało zaplanowane oddanie się dzieci Matce Bożej.
Założycielem Niepokalanowa jest święty Maksymilian Kolbe, franciszkanin, który wsławił się przede wszystkim bohaterskim oddaniem życia za jednego ze współwięźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Program wycieczki obejmował kolejno: oglądanie Misterium Męki Pańskiej i Panoramy Tysiąclecia, następnie Mszę św. w strojach komunijnych w kaplicy św. Maksymiliana Kolbe, a następnie obiad, modlitwę w kaplicy wieczystej adoracji, zwiedzanie muzeum pożarnictwa. Najciekawszymi eksponatami są wóz minerva z roku 1903 i dziewiętnastowieczne pompy. W sąsiednim budynku zobaczyliśmy dwa samochody papieskie, z których święty Jan Paweł II korzystał podczas swoich pobytów w Polsce.
Na terenie sanktuarium znajduje się muzeum poświęcone osobie Maksymiliana Kolbego, po którym oprowadził nas jeden z ojców franciszkanów. Widzieliśmy też celę św. Maksymiliana, pierwszą drewnianą kaplicę i trochę pozostałych po nim pamiątek.
Wycieczka wszystkim przyniosła wiele radości. Dzieci nie tylko poszerzyły swoją wiedzę, ale nade wszystko ubogaciły się duchowo.
Organizatorem wycieczki był Ksiądz Łukasz Skolimowski, który czuwał nad całością przygotowań do I Komunii św. Opiekunami były Panie Katechetki: Kazimiera Polak – Belowska, Małgorzata Kosyra, Agnieszka Barszcz i Marta Ostałowska oraz s. Łucja.

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie
W dniach 13 – 20 maja 2022r. na terenie województwa mazowieckiego obchodzony był Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. W naszej placówce podjęto szereg działań mających na celu propagowanie działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki.
W poniedziałek 16 maja 2022 wychowawcy oddziałów przedszkolnych przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa. Następnie przedszkolaki przystąpiły do malowania kolorowanek, które zostały przygotowane przez uczniów z klas 4 w ramach zajęć kształtujących kreatywność.
We wtorek 17 maja 2022 został przeprowadzony został szkolny konkurs wiedzy pt. „Znam przepisy ruchu drogowego", w którym wzięli udział przedstawiciele klas 4-8. Był to test online przygotowany za pośrednictwem arkusza Microsoft Forms. Zawierał on pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej. Uzyskane przez poszczególne drużyny punkty zostaną wliczone do szkolnego Turnieju „Nasza klasa to jest klasa". Najlepsze wyniki uzyskały drożyny: z klasy 8A zajmując miejsce I, z klasy 7A –miejsce II, z klasy 6B – miejsce III.
Kolejnym działaniem był egzamin na kartę rowerową z części teoretycznej do którego przystąpiła klasa 4c. Arkusz egzaminacyjny również został przygotowany za pośrednictwem arkusza Microsoft Forms, dzięki czemu zdający tuż po zatwierdzeniu swoich odpowiedzi mogli poznać wyniki.
18 maja 2022 uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w domu szkole oraz w ruchu drogowym. Ponadto uczniowie klas I mieli do wykonania zadania na kartach pracy: „Bezpieczne zabawy z psem" oraz „Zabawy nad wodą". Natomiast uczniowie klas II rozwiązywali quizy pt. „Fałszywe alarmy".
W czwartek 19 maja 2022 w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żelechowskiej, pana Dariusz Kosyrę i panią Aleksandrę Rodak, którzy przybliżyli uczniom klas 4-6 pracę, jaką wykonują strażacy oraz przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentowali sprzęt ratownictwa medycznego, jakim dysponują strażacy oraz z udziałem chętnych uczniów pokazali działania ratownicze, m.in. transport poszkodowanego na noszach, zakładanie kołnierza ortopedycznego.
W kolejnym realizowanym tego dnia działaniu uczestniczyli uczniowie klas III. Wychowawcy tych klas przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa, a następnie uczniowie wzięli udział w konkursie „Bezpieczeństwo drogowe wierszem". Uczniowie mieli za zadanie wysłuchać rymowanych zagadek dotyczących znaków, sygnałów drogowych oraz uczestników ruchu drogowego a następnie zapisać na kartkach jak największą ilość poprawnych odpowiedzi. Zdobywcy największej liczby punktów otrzymają dyplomy.
Natomiast piątek, 20 maja 2022, do egzaminu na kartę rowerową w część teoretycznej przystąpili uczniowie klasy 4a również przygotowanego za pośrednictwem arkusza Microsoft Forms. Nie zapomnimy również o uczniach z klasy 4b, którzy test będą pisali w poniedziałek 23 maja.
Koordynatorem działań była pani Zofia Ostałowska.

Klasa 4c pod opieką p. Marty Podgórskiej-Prożych włączyła się w akcję "Piknik z Książką 2022". Pomysłodawcą jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące, a udział mogły wziąć szkoły z całej Polski. W ramach akcji zorganizowaliśmy piknik, podczas którego czytaliśmy lekturę pt. "Mikołajek".

Konkurs odbył się w dniu 10.05.2022 r. Oto uczniowie, którzy decyzją Komisji będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym konkursu:
 
Klasy I-III 
Leon Jaśkiewicz – 2 a
Aleksandra Pietryka – 2 a
Maja Skwarek – 2 a
Oraz wyróżnieni:
Kuba Basak -2 a
Katarzyna Zatyka – 2 a 
Klasy IV – VI
Nikodem Łukasiak – 4 b
Julia Bogdańska – 4 c
Anna Zatyka - 5 a 
Klasy VII-VIII
Kacper Wiącek – 8 b
Julia Łukasiak – 8 c
Katarzyna Osińska – 8 c 
 
W konkursie przyznano następujące miejsca uczniom z klas 4-8
( Do punktacji w projekcie „Nasza Klasa …” ).
Klasa 4 b – 102
Klasa 4 c - 104
Klasa 5 a – 102
Klasa 8 b – 101
Klasa 8 c -  202
 
Serdeczne gratulujemy
 
Powtórki przed egzaminem wcale nie muszą być nudne. Uczniowie klasy 8c wyruszyli na poszukiwania zagadnień związanych z rodzajami literackimi. Powstały trzy zespoły: Liryka, Epika i Dramat. Każda grupa odczytała zebrane hasła i wspólnie ustaliliśmy czy słusznie powiązali je z danym rodzajem. Lekcja upłynęła w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem.
Marta Podgórska-Prożych
 

W dniach 4-6 maja uczestniczyliśmy w wycieczce krajoznawczej, podczas której mogliśmy zobaczyć wiele pięknych miejsc w Polsce. Spod szkoły wyruszyliśmy dwoma autokarami. Podróż zaczęliśmy od Czarnolasu i wizyty w Muzeum Jana Kochanowskiego. Przewodniczka opowiedziała o życiu i twórczości poety oraz zdradziła nam kilka ciekawostek z życia artysty. Odwiedziliśmy jeszcze dwa miejsca bliskie Kochanowskiemu: Zwoleń oraz Sycynę. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Bochni. Odpoczęliśmy w Tężni solankowej, a następnie dotarliśmy do Kopalni Soli. Tam czekało na nas wiele atrakcji: zjazd windą górniczą, interaktywne zwiedzanie kopalni, gra w piłkę nożną oraz koszykówkę, dyskoteka… Noc spędziliśmy 250 metrów pod ziemią! Kolejny dzień powitał nas piękną pogodą, więc z samego rana wyruszyliśmy do Krakowa. Zaczęliśmy od spaceru Traktem Królewskim, zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu (groby królewskie, Kaplicę Zygmuntowską), Bazylikę Mariacką z Ołtarzem Wita Stwosza, wysłuchaliśmy hejnału mariackiego oraz odwiedziliśmy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieczorem zmęczeni dotarliśmy do naszych hoteli. Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Wadowic. Mieliśmy okazję zobaczyć Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Ostatnim punktem na naszej liście był Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Korzystaliśmy w pełni z atrakcji parku, ponieważ sprzyjała nam pogoda i brak kolejek. Po pysznym obiedzie w Olkuszu dotarliśmy do Żelechowa. 

Organizatorem wycieczki była p. Małgorzata Maraszek.

Uczestnicy: I grupa: uczniowie klas 8c, 7c, 7a, 6a, 5a, 5b; opiekunowie: p. Urszula Głębicka p. Sylwia Gugała, s. Dorota Kopek, p. Joanna Kowalczyk; II grupa: uczniowie klas 8a, 8b, 7a, 7c, 4a, uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Kuźnia Talentów w Chotyni; opiekunowie: p. Lidia Kostyra, p. Halina Opala, p. Elżbieta Pietryka, p. Marta Podgórska-Prożych.

Konkurs odbywał się 21 i 22 kwietnia 2022 r. w bibliotece szkolnej. Uczniowie biorący udział mieli za zadanie przeczytać kilka książek, gdzie jednym z tematów przewodnich jest szacunek do siebie, do drugiego człowieka i do zwierząt. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania dotyczące treści książek, ci z klas pierwszych mieli do dyspozycji asystentki z klasy 2 a, które pomagały uczniom zapisywać odpowiedzi.

Uczniowie z klas 1-3 uzyskali następujące miejsca:

I miejsce - Zuzia Dąbrowska I A

II miejsce – Kuba Kosyra I B

III miejsce – Gabrysia Piątek I B

Wyróżnienie – Łucja Mosior I B

 

Uczniowie z klas 4-8 uzyskali następujące miejsca:

I miejsce – Zofia Woźniak VI B

II miejsce – Julia Bogdańska IV C

III miejsce – Nikodem Łukasiak IV B

Wyróżnienia: Mariola Kowalczyk IV B

                         Michał Wójcik IV B

 

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, zwłaszcza tak zdolnym uczniom z klas pierwszych.

                                                                                                             Anna Grudzień

 

22.04 2022 odbyły się zawody w programowaniu. Po przejściu etapu lokalnego dwa zespoły z naszej szkoły ( Szymon Dębek, Mikołaj Lenkiewicz i Piotr Biernacki, Kacper Wiącek)  wzięły udział w zawodach algorytmiczych, które odbyły się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Nasi uczniowie występowali w kategorii Skrzaty i programowali w Scratchu. Do wykonania każdy zespół miał  5 zadań w ciągu trzech godzin. Wyniki będą w maju, ale jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzeję, że naszą szkołę będziemy reprezentować w etapie kolejnym, ogólnopolskim w Łodzi.

 

W roku szkolnym 2021/22 w naszej szkole prowadzione są dwa koła informatyczne pod opieką p. Leszka Dębka, które biorą udział w Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Do pierwszego koła należy 12 uczniów z klasy IV, którzy uczą się programować w Scratchu. W ciągu 48 godzin lekcyjnych realizujemy scenariusze przygotowane przez Centrum Mistrzostwa Informatycznego, tworzymy własne projekty i programujemy roboty. Bierzemy udział w zawodach ligowych z innymi uczestnikami CMI w kraju w kategorii Skrzaty.

W drugim kole jest 15 uczniów z klas ósmych. Przez 48 godzin lekcyjnych uczestnicy uczą sie programować w Pythonie, tworzyć własne projekty, składać i programować mBoty, tworzyć gazetki i pomoce dydaktyczne  z dziedziny programowania. Uczniowie rozwiązują zadania konkursowe w ramach zawodów ligowych organizowanych w ramach CMI.

Dwa zespoły zakwalifikowały się do kolejnego etapu zawodów algorytmicznych, które odbędą się na Politechnice Warszawskiej.

Dzięki udziałowi w projekcie CMI opiekun kół informatycznych pozyskał środki finansowe z których zostały zakupione roboty edukacyjne MBoty wraz z modułem Bluetoth 4,0 i bateriami wielokrotnego ładowania, pendrive dla uczestników koła, materiały papiernicze, laminator A3, bindownica, gilotyna i materiały eksploatacyjne. 

Z otrzymanych i zakupionych robotów oraz  sprzętu w ramach CMI korzystają nie tylko uczniowie na kołach informatycznych, ale również inni w ramch lekcji informatyki.

Więcej na https://cmi.edu.pl/

 

 

7 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowia. Tegoroczne hasło brzmiało: Nasza planeta, nasze zdrowie. Poświęciliśmy ten dzień uświadomieniu sobie roli WODY dla naszego funkcjonowania.

            Na holu na I piętrze pojawiła się dekoracja nawiązująca do logo Dnia Zdrowia i hasła w wykonaniu pani Iwony Olkowicz.

            Królowa Akwinia Pierwsza, Pani Wód Słodkich z okazji Dnia Zdrowia napisała listy dla zerówkowiczów i uczniów klas I-III. Dzieci wykonały zadania przygotowane przez MEN Królestwa Wód Słodkich, pod kierunkiem Kropelichy Wiślickiej: oddziały zerowe układały puzzle i przygotowały plakaty, a klasy I-III uczestniczyły w zwiadzie informacyjnym na terenie szkoły z elementami szyfrowania oraz pisały listy do Królowej Akwinii na temat sposobów dbania o wodę.

            Ta sama gra, pod nazwą WODA TO NASZ SKARB, była adresowana do uczniów klas IV-VIII. Chętni mieli cały dzień na odszyfrowanie pytań i odnalezienie odpowiedzi oraz wrzucenie swoich kart z odpowiedziami do skrzynki. W grze wzięło udział 17 uczniów z klas: IVb, VIa, VIIb, VIIc i VIIIb. Niestety, nikomu nie udało się odpowiedzieć bezbłędnie na wszystkie pytania. Nikt nie miał za to problemu z odpowiedzią na pytanie 10: nasz śmigus-dyngus to czyste marnowanie wodyL Wszyscy uczestnicy zasługują na WIELKIE BRAWA za zaangażowanie!!! A najliczniej reprezentowaną klasą była IVb!!!

            7 kwietnia to także święto pracowników służby zdrowia. Uczniowie klasy IIb pod opieką wychowawcy, pani Beaty Pudełko, wręczyli Pani Pielęgniarce własnoręcznie wykonaną piękna kartkę z życzeniami oraz upominki.

                  

                                                                                                                               Kamila Wójtowicz

Miło nam poinformować, iż dwie nauczycielki z naszej szkoły – Pani Małgorzata Ostałowska i Pani Małgorzata Maraszek zostały wyróżnione zaszczytnym tytułem ,,NAUCZYCIEL NA MEDAL” w powiecie garwolińskim.

Pani M. Ostałowska i Pani M. Maraszek zostały zgłoszone przez uczniów i ich rodziców do nagrody dla najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli   w największym plebiscycie edukacyjnym w naszym regionie i całej Polsce. Nominacja była dowodem wielkiego uznania i sympatii.

Celem plebiscytu było nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli. Takich, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów jak i ich rodziców, nauczycieli z pasją, wyróżniających się serdecznością, takich, którzy są dobrymi wychowawcami.

Serdecznie gratulujemy obu Paniom.

 

1 kwietnia w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej – kategoria dzieci. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny.

Naszym zawodniczkom udało się zająć drugie oraz trzecie miejsce. Puchary oraz medale wręczał dyrektor szkoły p. Krzysztof Ośka.

Pierwsza drużyna zagrała w składzie: Olga Gendek, Rozalia Majek, Kinga Włodarczyk, Lena Rybitwa, Amelia Maraszek, Maja Bany, Lena Belka, Maja Gajownik i Emilia Paprota

Druga drużyna to: Oliwia Pazura, Maja Korgul, Wiktoria Bytniewska, Wiktoria Rudzka, Aurelia Sztetner, Gabriela Błaszczyk, Maja Pasik, Natalia Ostałowska i Lena Rodak.

Ostateczna klasyfikacja:

1.      SP2 Garwolin

2.      SP Żelechów 1

3.      SP Żelechów 2

4.      SP Gończyce

5.      SP Górzno

 

 

30 marca w naszej szkole odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt w kategorii – młodzież.

Udział w nich wzięło pięć szkół: SP Sobolew, SP Gończyce, SP Pilawa, SP 2 Garwolin i SP Żelechów.

Nasze uczennice w zajęły drugie miejsce w finale ulegając drużynie z Pilawy.

Ostateczna klasyfikacja:

1.      SP Pilawa

2.      SP Żelechów

3.      SP Garwolin

4.      SP Gończyce

5.      SP Sobolew

Skład naszej drużyny:

Klaudia Siwińska (kapitan), Wiktoria Łukasiak, Maja Wiącek, Ola Siwińska, Gabriela Matyska, Lena Rybitwa, Olga Gendek, Rozalia Majek, Wiktoria Bytniewska.

 Uczniowie klasy 7a z nauczycielem języka polskiego p. Martą Podgórską-Prożych zorganizowali wyjątkową lekcję. Przy elegancko zastawionym stole poznawaliśmy staropolskie zwyczaje ukazane w lekturze "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Dowiedzieliśmy się jak przebiega specjalny proces parzenia i serwowania kawy, czym jest czarna polewka. Poznaliśmy zasady zachowania przy stole, tajniki grzybobrania, a nawet zatańczyliśmy poloneza.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy smacznej herbacie i rozmowach o lekturze. 
Zachęcamy koleżanki i kolegów do przeczytania naszej epopei narodowej, ponieważ to wyjątkowa książka i ogromne źródło wiedzy o czasach szlacheckich.

Tradycji stało się zadość!

 W pierwszy dzień wiosny nasi uczniowie mogli trochę odetchnąć. 
Pan Dyrektor, na czas zabawy,  przekazał przedstawicielom uczniów symboliczne klucze do szkoły. 
To był dzień bez odpytywania i klasówek. Królowały natomiast różnorodne przebrania, a zamiast plecaków odkurzacze, wózki, opony czy taczki.
Chętni mogli zaprezentować swoje talenty:)

 

 

Dzień 04 marca 2022r. niewątpliwie przejdzie do historii naszej szkoły. To dzień bardzo szczególny, w którym odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia patrona naszej szkoły Romualda Traugutta, połączone ze Świętem Szkoły. Inicjatorem tego historycznego dla całej społeczności szkolnej wydarzenia był Dyrektor Szkoły Pan Krzysztof Ośka.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: ksiądz Łukasz Skolimowski, WicestarostaPowiatu Garwolińskiego Pan Marek Ziędalski, Burmistrz Żelechowa Pan Łukasz Bogusz, Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kulturyw Żelechowie Pan Michał Sztelmach, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Dominik Wójcik, emerytowana nauczycielka naszej placówki Pani Halina Kucińska, która pełniąc funkcję dyrektora szkoły w latach 1991 – 1995r. przyczyniła się do nadania naszej szkole imienia i sztandaru - 1993r.

Dyrektor szkoły serdecznie przywitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość i w swoim przemówieniu nawiązał do tego wzniosłego wydarzenia. Następnie Pan Michał Sztelmach wygłosił bardzo interesującą prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną, przypominającą sylwetkę Romualda Traugutta – dyktatora Powstania Styczniowego, który związany był z Żelechowem. Po czym odbyła się piękna, bogata w treści patriotyczne część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po części artystycznej kolejno głos zabrał Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Pan Marek Ziędalski i Burmistrz Żelechowa Pan Łukasz Bogusz, którzy odwołując się do historii, w bardzo wymowny sposób odnieśli się do dzisiejszego wydarzenia, podkreślając w swoich wypowiedziach, iż Powstanie Styczniowe, któremu przewodził R. Traugutt było bardzo istotnym wydarzeniem nie tylko w historii naszego miasta, ale także i powiatu garwolińskiego.

Następnie nauczyciele, z dyrektorem szkoły na czele, zaproszeni goście i delegacje uczniów z poszczególnych klas przemieścili się do wejścia głównego budynku szkoły, gdzie nastąpiła ceremonia odsłonięcia i poświęcenie popiersia Romualda Traugutta. Celem uczczenia pamięci patrona szkoły, reprezentacja uczniów oraz zaproszeni goście złożyli pod popiersiem patrona kwiaty.

Zarówno my nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni szkoły, uczniowie i rodziceskładamy serdeczne podziękowania na ręce Pana Dyrektora Krzysztofa Ośki, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. Popiersie Romualda Traugutta, witające każdego u wejścia naszej szkoły, jest nie tylko wizytówką naszej placówki, ale także, obok sztandaru, ważnym jej symbolem.

 

Sejm, doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale oceniono, że Konopnicka była "jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej". W związku z tym uczennica klasy 4c - Agata Jaśkiewicz przeprowadziła lekcję o Marii Konopnickiej. Przygotowała prezentację, wystawę książek oraz zadania dla koleżanek i kolegów z klasy. Mamy nadzieję, że po tej lekcji uczniowie pobiegną do biblioteki po książki tej słynnej autorki.

1 marca 2022 roku w naszej szkole odbyła pierwsza edycja szkolnego biegu "Tropem Wilczym" dla uczczenia Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg patronatem objął burmistrz Żelechowa Pan Łukasz Bogusz. W biegu wzięło udział 34 uczestników: osiem dziewcząt i dwudziestu sześciu chłopców.
Bieg wygrał uczeń klasy 8C Zbyszek Bogusz, drugie miejsce zajął Maciek Dawidowski z klasy 7A, jako trzeci metę przekroczył Filip Piasecki z klasy 7A. Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników biegu.

Dzień dobry,
Nasza szkoła włącza się do akcji pomocy dla ofiar wojny w Ukrainie. Od jutra do piątku (1-5 marca 2022r) będziemy zbierać najbardziej potrzebne artykuły. Prosimy o materiały opatrunkowe. higieniczne, artykuły dla dzieci, batony, konserwy ( szczegółowy wykaz na plakatach w szkole i stronie internetowej ).
Każdy dar się liczy!
Czekamy na holu na pierwszym piętrze!

Halina Opala

 

 

Uczniowie klas młodszych mogli okazać swoje sympatie i wysłać liścik ulubionej osobie za pomocą szkolnej poczty walentynkowej.
Mamy nadzieję, że dobrze się bawili :)
 
Samorząd Uczniowski 

Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku uczniowie naszej szkoły nie zawiedli. Przed feriami zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla schroniska w Goździe. Ilość zebranych produktów była naprawdę znaczna.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji - szczególne podziękowania dla Pana Leszka Dębka za dostarczenie karmy :)
 
Samorząd Uczniowski 
 IMG_20220128_1423201.jpg

Uczniowie klasy Va, wykorzystując różne dostępne materiały (styropian, modelinę, filc i inne), przygotowali modele komórek: zwierzęcej, roślinnej, grzybowej i bakteryjnej. Poprzez wykonanie modeli, uczniowie zaznajomili się z budową komórek oraz lokalizacją ich struktur. Przygotowane przez uczniów prace zostały wyeksponowane w pracowni biologicznej, gdzie stanowią cenną pomoc dydaktyczną w nauczaniu biologii.

 

Małgorzata Maraszek

Na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postepowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735) oraz atr. 22ar ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. t. j. z 2021r. poz. 1915) Pani Małgorzata Maraszek, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie, została wpisana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na listę rzeczoznawców do spraw podręczników do kształcenia ogólnego w zakresie biologii.

Każdy podręcznik, zanim zostanie dopuszczony do użytku szkolnego, musi dostać pozytywne opinie rzeczoznawców. Pani Małgorzata Maraszek będzie opiniowała podręczniki szkolne do biologii pod względem merytoryczno-dydaktycznym.

Konkurs na najpiękniej udekorowaną salę został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie, nasza szkoła wygląda teraz bajkowo.
Oto wyniki:
Pierwsze miejsce- sala 53
Drugie miejsce- sala 14
Trzecie miejsce- sala 37

Gratulacje!
Samorząd Uczniowski

W ostatnie dni nauki stacjonarnej w roku 2021, uczniowie uczęszczający na zajęcia specjalistyczne wzięli udział w kolejnej edycji akcji Rewalidacja- redekoracja. Usprawnianie poszczególnych funkcji przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze. Materiał, technikę i sposób wykonania ozdób dobrali terapeuci i dostosowali do indywidualnych możliwości uczniów. W efekcie wytężonej pracy powstały piękne dekoracje, które zostały wyeksponowane w sali nr 48.

Do Biblioteki wybraliśmy się na zaproszenie pani kierownik Danuty Bieleckiej w dniu 15 grudnia 2021 r. Tym razem było tam Koło Przyjaciół Książki z klas 2 a i 3 a. Rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach, ulubionych zajęciach i książkach. Obejrzeliśmy książkowe nowości świąteczne, a Pani Bielecka przeczytała nam książkę „O wilku, który nie lubił świąt". Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę świąteczną. Ci, którzy mieli kartę wypożyczyli sobie niektóre pozycje do domu. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i słodycze. Złożyliśmy paniom życzenia świąteczne i wróciliśmy do szkoły.

Nasza szkoła przystąpiła do Rządoowego programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Wsparcie zostało nam przekazane  w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Na obecną chwilę trwa dostawa sprzętu.

Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja państwa polskiego w historii w nowoczesną edukację! Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu".
Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/web/laboratoria