• Zespół Szkół
  • Zespół Szkół
  • Zespół Szkół

W tym roku szkolnym pierwszaki rozpoczęły wypożyczanie książek od drugiego semestru. Podczas swojej wizyty w bibliotece w dniach 26 i 28 stycznia 2021 r. dowiedziały się jakie zadania wykonuje biblioteka szkolna, jakie są zasady przebywania w bibliotece i wypożyczania książek. Każdy uczeń otrzymał imienną zakładkę do książek, którą wykonały dzieci z Koła Przyjaciół Książki. Przekazałam też rodzicom list z prośbą o wspieranie czytelnictwa ich dzieci.

Państwa dziecko jest już czytelnikiem!

Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek z bajeczkami i wierszykami dla dzieci. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki same, podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.

       Proszę Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo, jak dziecko chce. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania ,,kto więcej” i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi tylko o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.

         Chciałabym uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętność. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.

Zachęcam Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dość dobrze-bardzo lubi czytać na głos rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe

         10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy. W książeczkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo wciągać dziecko do czytania. Jak to robić ? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko - jedna strona Państwo.

Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji i nic nie kosztuje-wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne.   Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną. Życzę cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Z poważaniem nauczyciel bibliotekarz Anna Grudzień