• Szkoła Podstawowa

Wydarzenia 2022/2023

 

21 maja 2024 r. w duchu wdzięczności za I Komunię Świętą, uczniowie klas trzecich wraz z rodzicami, opiekunami oraz ks. Proboszczem Eugeniuszem Filipiukiem, s. Łucją i Katechetkami uczestniczyli w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zwanej Matką Jedności, Cerkwi Neounickiej w Kostomłotach i Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Podczas pielgrzymowania nie zabrakło modlitwy oraz radosnych śpiewów.
O godz. 10:00 Ojciec Czesław zapoznał nas z bogatą historią i szczególnym duchowym przesłaniem Sanktuarium w Kodniu.
Głównym celem wyjazdu była Msza święta dziękczynna w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej o godz. 10:30, podczas której dzieci prowadziły liturgię. Po niej zobaczyliśmy piękny kompleks ogrodów - dawny zamek Sapiehów, a dziś Kodeńską Kalwarię. Tam dzieci przewodniczyły rozważaniom drogi krzyżowej. Następnie był czas wolny, w którym mogły zakupić pamiątki i odpocząć.

Potem odwiedziliśmy niewielką miejscowość Kostomłoty, znaną z cerkwi neounickiej pw. św. Nikity Męczennika. Obecnie parafia w Kostomłotach jest jedyną neounicką wspólnotą w naszej ojczyźnie. Ksiądz Proboszcz zapoznał nas z interesującymi zwyczajami tego obrządku.
Ostatnim punktem naszej pielgrzymki było sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Męczeńską historię unitów, czyli katolików wschodniego obrządku zobaczyliśmy na filmie. Byliśmy pod wrażeniem wielkiej odwagi i męstwa unitów, którzy byli prześladowani, nie chcieli przyjąć narzucanego im siłą prawosławia. Tysiące z nich trafili do więzień i byli zesłani na Syberię, a setki unitów oddało swoje życie, broniąc swojej wiary i swych świątyń. 24 stycznia 1874 roku w Pratulinie 13 unitów oddało swoje życie w obronie wiary, a ponad 180 mężczyzn zostało rannych. W 1996 roku ojciec święty Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji.
Pielgrzymka pozwoliła dzieciom poznać miejsca kultu religijnego naszej diecezji siedleckiej oraz spędzić mile czas w otoczeniu najbliższych osób. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do domu pełni niezapomnianych wrażeń i duchowo naładowani.