• Szkoła Podstawowa

Wydarzenia 2022/2023

Chętni uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę śladami Alka, Rudego i Zośki - bohaterów lektury "Kamienia na szaniec" A. Kamińskiego.

Pobyt w Warszawie zaczęliśmy od Liceum im. Stefana Batorego – tu zatrzymaliśmy  się, żeby poznać szkolne losy Janka Bytnara, Macieja Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego czy Krzysztofa Baczyńskiego. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania: czy zawsze mieli dobre stopnie, skąd wzięły się ich szkolne przezwiska, kim byli ich ulubieni bohaterowie? W jakich dyscyplinach sportu byli najlepsi?  
       Następnie zwiedziliśmy trasę podziemną Fortu Legionów -  jednego z sześciu umocnień Twierdzy Warszawa, posiadającego jedne z najbardziej rozbudowanych systemów fortyfikacji podziemnych w Warszawie. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się o pochodzeniu nazwy Fortu i jego historii, ukrytych dokumentach carskich i o tym co znajduje się pod krzyżem R. Traugutta. 
      Kolejnym punktem był spacer z elementami gry miejskiej -  „Akcja pod Arsenałem”. Przenieśliśmy się w czasie do okupowanej Warszawy. Wędrując od Pomnika Kopernika poznaliśmy szczegóły przygotowania i akcji odbicia z rąk hitlerowców Jan Bytnara „Rudego”. Spacer prowadzony był przez przewodnika ucharakteryzowanego na żołnierza Szarych Szeregów. W trakcie mieliśmy możliwość zapoznania się z oryginalnymi przedmiotami związanymi z historią Szarych Szeregów, PM STEN, rewolwerem Lebel. Nie zabrakło niecodziennych zdań: rzutu granatem do celu, nabycie umiejętności deszyfrażu. Na koniec zapaliliśmy znicze na mogiłach bohaterów na Cmentarzu Powązkowskim.
     To była duża dawka historii i utrwalenia lektury.